Plugins - Gutenberg - Stable (latest release) - en to it translation catalogue (912 entries)

en: Link CSS Class
it: Classe CSS del link

en: Top Toolbar
it: Barra degli strumenti superiore

en: Mark the excerpt of this content. Content before this block will be shown in the excerpt on your archives page.
it: Segna il riassunto di questo contenuto. Il contenuto prima di questo blocco verrà mostrato nel riassunto della tua pagina degli archivi.

en: Create content, and save it for you and other contributors to reuse across your site. Update the block, and the changes apply everywhere it’s used.
it: Crea contenuti e salvali per te e per glialtri contributori per riutilizzarli sul tuo sito. Aggiorna il blocco, e le modifiche si applicano ovunque siano state utilizzate.

note: translators: %d: number of words
en: %d word | %d words
it[0]: %d parola
it[1]: %d parole

en: Sorry, you are not allowed to view revisions of this post.
it: Non hai i permessi per vedere le revisioni di questo articolo.

en: To edit the featured image, you need permission to upload media.
it: Per modificare l'immagine in evidenza, ti occorre l'autorizzazione al caricamento dei media.

en: Given your current role, you can only link a video, you cannot upload.
it: Dato il tuo ruolo corrente, puoi solo mettere un link ad un video, non puoi caricarlo.

en: Given your current role, you can only link an image, you cannot upload.
it: Dato il tuo ruolo corrente, puoi solo mettere un link ad una immagine, non puoi caricarla.

en: Given your current role, you can only link an audio, you cannot upload.
it: Dato il tuo ruolo corrente, puoi solo mettere un link ad un file audio, non puoi caricarlo.

en: Given your current role, you can only link a media file, you cannot upload.
it: Dato il tuo ruolo corrente, puoi solo mettere un link ad un file media, non puoi caricarlo.

en: To edit this block, you need permission to upload media.
it: Per modificare questo blocco devi avere il permesso di caricare file media.

en: (selected block)
it: (blocco selezionato)

en: Block tools
it: Strumenti blocco

en: This image has an empty alt attribute
it: Questa immagine ha l'attributo alt vuoto

en: This image has an empty alt attribute; its file name is %s
it: Questa immagine ha l'attributo alt vuoto; il nome del file è %s

note: Translators: link is to current page specify classic editor.
en: The Block Editor requires JavaScript. You can use the <a href="%s">Classic Editor</a>.
it: L'editor dei blocchi richiede JavaScript. Puoi utilizzare il plugin <a href="%s">Classic Editor</a>.

note: translators: %s: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
en: The Block Editor requires JavaScript. Please try the <a href="%s">Classic Editor plugin</a>.
it: L'editor dei blocchi richiede JavaScript. Prova il plugin <a href="%s">Classic Editor</a>.

note: translators: Number of blocks untrashed.
en: %s block restored from the Trash. | %s blocks restored from the Trash.
it[0]: %s blocco ripristinato dal cestino.
it[1]: %s blocchi ripristinati dal cestino.

note: translators: Number of blocks trashed.
en: %s block moved to the Trash. | %s blocks moved to the Trash.
it[0]: %s blocco spostato nel cestino.
it[1]: %s blocchi spostati nel cestino.

note: translators: Number of blocks deleted.
en: %s block permanently deleted. | %s blocks permanently deleted.
it[0]: %s blocco eliminato definitivamente.
it[1]: %s blocchi eliminati definitivamente.

en: %s block not updated, somebody is editing it. | %s blocks not updated, somebody is editing them.
it[0]: %s blocco non aggiornato, qualcun'altro lo sta modificando.
it[1]: %s blocchi non aggiornati, qualcun'altro li sta modificando.

note: translators: Blocks not updated because they're locked.
en: 1 block not updated, somebody is editing it.
it: 1 blocco non aggiornato, qualcuno lo sta modificando.

note: translators: Number of blocks updated.
en: %s block updated. | %s blocks updated.
it[0]: %s blocco aggiornato.
it[1]: %s blocchi aggiornati.

en: Blocks list
it: Lista blocchi

en: Blocks list navigation
it: Navigazione elenco blocchi

en: Block scheduled.
it: Blocco programmato.

en: Block reverted to draft.
it: Blocco ripristinato come bozza.

en: Block published privately.
it: Blocco pubblicato privatamente.

en: Block published.
it: Blocco pubblicato.

en: Filter blocks list
it: Elenco dei filtri dei blocchi

en: No blocks found in Trash.
it: Nessun blocco trovato nel cestino.

en: All Blocks
it: Tutti i blocchi

en: Start writing with text or HTML
it: Inizia a scrivere con testo o HTML

en: Type text or HTML
it: Digita testo o HTML

en: Block icon
it: Icona del blocco

en: Align text right
it: Allinea il testo a destra

en: Align text center
it: Allinea il testo al centro

en: Align text left
it: Allinea il testo a sinistra

en: Start writing or type / to choose a block
it: Inizia a scrivere o digita / per scegliere un blocco

en: Empty block; start writing or type forward slash to choose a block
it: Blocco vuoto; inizia a scrivere o digita la barra in avanti per scegliere un blocco

en: Paragraph block
it: Blocco del paragrafo

en: Page Break
it: Interruzione di pagina

en: View Block
it: Visualizza il blocco

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Full Size
it: Dimensione reale

en: Link inserted
it: Link inserito

en: Link selected
it: Link selezionato

en: Warning: the link has been inserted but may have errors. Please test it.
it: Attenzione: hai inserito il link ma ci potrebbero essere degli errori. Provalo.

en: %s block selected. | %s blocks selected.
it[0]: %s blocchi selezionati.

en: Edit Block
it: Modifica il blocco

en: New Block
it: Nuovo blocco

en: Add New Block
it: Aggiungi nuovo blocco

[ctx: add new on admin bar]
en: Block
it: Blocco

[ctx: admin menu]
en: Blocks
it: Blocchi

[ctx: post type singular name]
en: Block
it: Blocco

[ctx: Block]
en: Add New
it: Aggiungi nuovo

en: Stack on mobile
it: Stack su mobile

en: Drag an image, upload a new one or select a file from your library.
it: Trascina un'immagine, caricane una nuova o seleziona un file dalla tua libreria.

en: Drag an audio, upload a new one or select a file from your library.
it: Trascina un file audio, caricane uno nuovo o seleziona un file dalla tua libreria.

en: Drag a media file, upload a new one or select a file from your library.
it: Trascina un file media, caricane uno nuovo o seleziona un file dalla tua libreria.

en: Drag images, upload new ones or select files from your library.
it: Trascina le immagini, caricane di nuove o seleziona i file dalla tua libreria.

en: Drag a file, upload a new one or select a file from your library.
it: Trascina un file, caricane uno nuovo o seleziona un file dalla tua libreria.

[ctx: post type general name]
en: Blocks
it: Blocchi

en: Annotation
it: Annotazione

en: Link edited.
it: Link modificato.

en: Link removed.
it: Link rimosso.

en: Edit or update the image
it: Modifica o aggiorna l'immagine

[ctx: font size name]
en: Huge
it: Enorme

[ctx: font size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: font size name]
en: Medium
it: Medio

[ctx: font size name]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: font size name]
en: Normal
it: Normale

[ctx: keyboard button]
en: Enter
it: Invio

note: translators: ARIA label for the Block Settings sidebar tab, selected.
en: Block settings (selected)
it: Impostazioni del blocco (selezionato)

note: translators: ARIA label for the Document Settings sidebar tab, selected.
en: Document settings (selected)
it: Impostazioni del documento (selezionato)

en: Show more tools & options
it: Mostra più strumenti e opzioni

[ctx: button label]
en: Import
it: Importa

[ctx: blocks]
en: Most Used
it: Più utilizzati

en: Navigate to the nearest toolbar.
it: Passare alla barra degli strumenti più vicina.

en: Generating preview…
it: Generazione dell'anteprima ...

note: translators: accessibility label for external links, where the argument is the link text
en: %s (opens in a new tab)
it: %s (apre in una nuova scheda)

en: Embed a video from your media library or upload a new one.
it: Incorpora un video dalla tua libreria dei media o caricane uno nuovo.

[ctx: block style]
en: Large
it: Grande

[ctx: block style]
en: Regular
it: Regolare

[ctx: block title]
en: Classic
it: Blocco classico

[ctx: block style]
en: Squared
it: Squadrato

[ctx: block style]
en: Rounded
it: Arrotondato

en: Double-check your settings before publishing.
it: Controlla nuovamente le tue impostazioni prima di pubblicare.

en: Hide more tools & options
it: Nascondi altri strumenti e opzioni

note: translators: accessibility text for the editor toolbar when Top Toolbar is off
en: Document tools
it: Strumenti del documento

note: translators: accessibility text for the editor toolbar when Top Toolbar is on
en: Document and block tools
it: Strumenti del documento e dei blocchi

en: Insert poetry. Use special spacing formats. Or quote song lyrics.
it: Inserisci una poesia. Utilizza formati di spaziatura speciali. O cita i testi.

[ctx: imperative verb]
note: translators: Button to fix block content
en: Resolve
it: Risolvi

[ctx: button label]
en: Embed
it: Incorporamento

[ctx: block title]
en: Embed
it: Incorporamento

en: Add white space between blocks and customize its height.
it: Aggiungi uno spazio bianco tra i blocchi e personalizza la sua altezza.

en: Insert additional custom elements with a WordPress shortcode.
it: Inserisci elementi personalizzati aggiuntivi con uno shortcode di WordPress.

en: Display a list of your most recent comments.
it: Visualizza una lista dei tuoi commenti più recenti.

en: Embed videos, images, tweets, audio, and other content from external sources.
it: Incorpora video, immagini, tweet, audio, e altro contenuto da sorgenti esterne.

en: Add custom HTML code and preview it as you edit.
it: Aggiungi codice HTML personalizzato e visualizzalo in anteprima mentre lo modifichi.

en: Add a link to a downloadable file.
it: Aggiungi un link a un file che può essere scaricato.

en: Create a bulleted or numbered list.
it: Crea un elenco puntato o numerato.

en: Media & Text Settings
it: Impostazioni di media e testo

en: Separate your content into a multi-page experience.
it: Suddividi il tuo contenuto in una esperienza multi-pagina.

en: Start with the building block of all narrative.
it: Comincia con la pietra angolare di tutta la storia.

en: Display multiple images in a rich gallery.
it: Visualizza più immagini in una ricca galleria.

en: Insert an image to make a visual statement.
it: Inserisci una immagine e cattura l'attenzione.

en: Create a break between ideas or sections with a horizontal separator.
it: Crea una interruzione tra idee o sezioni con un separatore orizzontale.

en: Alternative text describes your image to people who can’t see it. Add a short description with its key details.
it: Il testo alternativo descrive la tua immagine a persone che non riescono a vederla. Aggiungi una breve descrizione con i suoi dettagli chiave.

en: Introduce new sections and organize content to help visitors (and search engines) understand the structure of your content.
it: Introduci nuove sezioni e organizza i contenuti per aiutare i visitatori (e i motori di ricerca) a comprenderne la struttura.

en: Give quoted text visual emphasis. "In quoting others, we cite ourselves." — Julio Cortázar
it: Dai un'enfasi visiva al testo citato. "Citando gli altri, citiamo noi stessi." - Julio Cortázar

en: Give special visual emphasis to a quote from your text.
it: Dai un'enfasi visiva speciale ad una citazione dal tuo testo.

en: Set media and words side-by-side for a richer layout.
it: Imposta supporti e parole media affiancati per un layout più ricco.

en: Resize for smaller devices
it: Ridimensiona per dispositivi più piccoli

en: This embed will preserve its aspect ratio when the browser is resized.
it: Questo incorporamento manterrà le proporzioni quando viene ridimensionato il browser.

en: This embed may not preserve its aspect ratio when the browser is resized.
it: Questo incorporamento potrebbe non conservare le proporzioni quando il browser è ridimensionato.

en: Embed a simple audio player.
it: Incorpora un player audio semplice.

en: Add an image or video with a text overlay — great for headers.
it: Aggiungi un'immagine o un video con un testo sovrapposto — ottimi per gli header.

en: Display a list of all categories.
it: Visualizza un elenco di tutte le categorie.

en: Drag an image or a video, upload a new one or select a file from your library.
it: Trascina un'immagine o un video, caricane uno nuovo o seleziona un file dalla tua libreria.

en: Display code snippets that respect your spacing and tabs.
it: Mostra frammenti di codice che rispettano spazi e tabulazioni.

en: Use the classic WordPress editor.
it: Utilizza l'editor classico di WordPress.

en: Prompt visitors to take action with a custom button.
it: Invita gli utenti ad effettuare un'azione con un pulsante personalizzato.

en: Embed an Animoto video.
it: Incorpora un video da Animoto.

en: Embed a Vimeo video.
it: Incorpora un video da Vimeo.

en: Embed a Dailymotion video.
it: Incorpora un video da Dailymotion.

en: Embed a tweet.
it: Incorpora un tweet.

en: Embed a WordPress.tv video.
it: Incorpora un video di WordPress.tv.

en: Embed a Facebook post.
it: Incorpora un post di Facebook.

en: Embed a Photobucket image.
it: Incorpora un'immagine di Photobucket.

en: Embed a Reddit thread.
it: Incorpora un thread di Reddit.

en: Embed a TED video.
it: Incorpora un video TED.

en: Embed a Tumblr post.
it: Incorpora un articolo di Tumblr.

en: Embed a VideoPress video.
it: Incorpora un video di VideoPress.

en: Embed a WordPress post.
it: Incorpora un articolo WordPress.

en: Embed a YouTube video.
it: Incorpora un video di YouTube.

en: Embed an Instagram post.
it: Incorpora un post di Instagram.

en: Embed SmugMug content.
it: Incorpora un contenuto di SmugMug.

en: Embed SoundCloud content.
it: Incorpora un contenuto di SoundCloud.

en: Embed Speaker Deck content.
it: Incorpora un contenuto di Speaker Deck.

en: Embed Spotify content.
it: Incorpora un contenuto di Spotify.

en: Embed Cloudup content.
it: Incorpora un contenuto di Cloudup.

en: Embed CollegeHumor content.
it: Incorpora un contenuto di CollegeHumor.

en: Embed Flickr content.
it: Incorpora un contenuto di Flickr.

en: Embed Funny or Die content.
it: Incorpora un contenuto di Funny or Die.

en: Embed Hulu content.
it: Incorpora un contenuto di Hulu.

en: Embed Imgur content.
it: Incorpora un contenuto di Imgur.

en: Embed Issuu content.
it: Incorpora un contenuto di Issuu.

en: Embed Kickstarter content.
it: Incorpora un contenuto di Kickstarter.

en: Embed Meetup.com content.
it: Incorpora un contenuto di Meetup.com.

en: Embed Mixcloud content.
it: Incorpora un contenuto di Mixcloud.

en: Embed Polldaddy content.
it: Incorpora un contenuto di Polldaddy.

en: Embed ReverbNation content.
it: Incorpora un contenuto di ReverbNation.

en: Embed Screencast content.
it: Incorpora un contenuto di Screencast.

en: Embed Scribd content.
it: Incorpora un contenuto di Scribd.

en: Embed Slideshare content.
it: Incorpora un contenuto di Slideshare.

en: Page published privately.
it: Pagina pubblicata privatamente.

[ctx: editor button]
en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Paste or type URL
it: Incolla o digita l'URL

en: Insert from URL
it: Inserisci dall'URL

en: Access all block and document tools in a single place
it: Accedi a tutti gli strumenti di blocco e documento in un unico posto

en: General
it: Generale

en: Page updated.
it: Pagina aggiornata.

en: Page published.
it: Pagina pubblicata.

en: Page reverted to draft.
it: Pagina ripristinata in bozza.

en: Page scheduled.
it: Pagina programmata.

en: Options
it: Opzioni

en: Enable Tips
it: Abilita i suggerimenti

en: Document Panels
it: Pannelli del documento

en: Work without distraction
it: Lavora senza distrazioni

en: Focus on one block at a time
it: Concentrati su un blocco alla volta

en: Styles
it: Stili

en: Click to change
it: Fai clic per modificare

en: Advanced Panels
it: Pannelli avanzati

note: translators: %s: post type singular name
en: %s address
it: %s indirizzo

en: Sorry, you are not allowed to view themes.
it: Non hai i permessi per visualizzare il tema.

en: Block Navigation
it: Navigazione tra i blocchi

en: Save as Pending
it: Salva come In attesa

en: Open the block navigation menu.
it: Apre il menu per navigare tra i blocchi

en: No blocks created yet.
it: Nessun blocco è stato creato.

en: Post formats supported.
it: Formati articolo supportati.

en: Features supported by this theme.
it: Funzionalità supportate da questo tema.

en: Whether the theme supports post thumbnails.
it: Se il tema supporta le immagini in evidenza.

en: Whether the theme supports responsive embedded content.
it: Se il tema supporta contenuti incorporati responsive.

[ctx: font size name]
en: Custom
it: Personalizzata

[ctx: noun]
en: View
it: Visualizzazione

en: Limit result set to themes assigned one or more statuses.
it: Limita i risultati ai temi con uno o più stati assegnati.

en: Year
it: Anno

en: Time
it: Data

en: Day
it: Giorno

en: December
it: Dicembre

en: November
it: Novembre

en: October
it: Ottobre

en: September
it: Settembre

en: August
it: Agosto

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: May
it: Maggio

en: April
it: Aprile

en: March
it: Marzo

en: February
it: Febbraio

en: January
it: Gennaio

en: Edit Media
it: Modifica media

en: Unrecognized Block
it: Blocco non riconosciuto

en: Your site doesn’t include support for this block.
it: Il tuo sito non include il supporto per questo blocco.

en: Media area
it: area Media

en: Open in New Tab
it: Apri in una nuova scheda

en: Minutes
it: Minuti

en: Hours
it: Ore

en: Month
it: Mese

en: Date
it: Data

en: Media & Text
it: Media e testo

en: Show media on left
it: Mostra i media a sinistra

en: Show media on right
it: Mostra i media a destra

en: Up and Down Arrows
it: Frecce su e giù

en: Color value in hexadecimal
it: Colore in valore esadecimale

en: Color value in HSL
it: Colore in valore HSL

en: Color value in RGB
it: Colore in valore RGB

en: RGB mode active
it: Modalità RGB attiva

en: Change color format
it: Cambia formato colore

en: Click the desired day to select it.
it: Fai clic sul giorno desiderato per selezionarlo.

en: Click to Select
it: Fai clic per selezionare

en: Hex color mode active
it: Modalità colore esadecimale attiva

en: Hue/saturation/lightness mode active
it: Modalità tonalità/saturazione/luminosità attiva

en: Navigating with a keyboard
it: Navigazione tramite tastiera

en: Left and Right Arrows
it: Frecce sinistra e destra

en: Stripes
it: Strisce

note: translators: accessibility text
en: (opens in a new tab)
it: (si apre in una nuova scheda)

en: Home and End
it: Inizio e Fine

en: Go to the first (home) or last (end) day of a week.
it: Vai al primo (inizio) o all'ultimo (fine) giorno della settimana.

en: Home/End
it: Inizio/Fine

en: PgUp/PgDn
it: PagSu/PagGiù

en: Page Up and Page Down
it: Pagina Su e Pagina Giù

en: Calendar Help
it: Aiuto per il calendario

en: Move backward (PgUp) or forward (PgDn) by one month.
it: Vai indietro (PagSu) o avanti (PagGiù) di un mese.

en: Select the date in focus.
it: Selezioni la data col focus.

en: Use your arrow keys to change the base color. Move up to lighten the color, down to darken, left to increase saturation, and right to decrease saturation.
it: Utilizza i tasti freccia per cambiare il colore di base. Muovi in su per rendere il colore più chiaro, in giù per renderlo più scuro, a sinistra per aumentare la saturazione e a destra per diminuire la saturazione.

en: Move the arrow left or right to change hue.
it: Utilizza le frecce sinistra o destra per cambiare la tonalità.

en: Hue value in degrees, from 0 to 359.
it: Valore della tonalità in gradi, da 0 a 359.

en: Alpha value, from 0 (transparent) to 1 (fully opaque).
it: Valore alfa, da 0 (trasparente) a 1 (completamente opaco).

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave this block intact or remove it entirely.
it: Il tuo sito non include il supporto per il blocco "%s". Puoi lasciare questo blocco intatto o rimuoverlo completamente.

en: Your site doesn’t include support for the "%s" block. You can leave this block intact, convert its content to a Custom HTML block, or remove it entirely.
it: Il tuo sito non include il supporto per il blocco "%s". Puoi lasciare questo blocco intatto, convertire il suo contenuto in un blocco HTML personalizzato o rimuoverlo completamente.

en: Choose a shade
it: Scegli un'ombra

en: Click the right or left arrows to select other months in the past or the future.
it: Fai clic sulle frecce sinistra e destra per selezionare un mese precedente o successivo.

en: Move backward (left) or forward (right) by one day.
it: Vai indietro (sinistra) o avanti (destra) di un giorno.

en: Move backward (up) or forward (down) by one week.
it: Vai indietro (su) o avanti (giù) di una settimana.

en: M j, Y g:i a
it: j M Y H:i

en: Edit media
it: Modifica media

en: Cover
it: Copertina

en: Cover Settings
it: Impostazioni copertina

[ctx: term]
en: Available %s
it: Disponibile %s

[ctx: term]
en: Search %s
it: Ricerca %s

en: Medium
it: Medio

en: Terms
it: Termini

en: Take Over
it: Prendi il controllo

en: Another user is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
it: Un altro utente sta lavorando ora su questo articolo, significa che non puoi effettuare modifiche, a meno che tu non ne prenda il controllo.

note: translators: %s: user's display name
en: %s is currently working on this post, which means you cannot make changes, unless you take over.
it: %s sta lavorando ora su questo articolo, significa che non puoi effettuare modifiche, a meno che tu non ne prenda il controllo.

en: Paste URL or type to search
it: Incolla l'URL oppure digita per cercare

en: Always show pre-publish checks.
it: Mostra sempre le verifiche pre-pubblicazione.

en: Are you ready to schedule?
it: Sei pronto per la pianificazione?

en: Your work will be published at the specified date and time.
it: Il tuo articolo sarà pubblicato alla data e ora specificata.

en: Another user now has editing control of this post. Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
it: Ora un altro utente ha preso il controllo sulla modifica di questo articolo. Non ti preoccupare, le tue modifiche fatte finora sono state salvate.

note: translators: %s: user's display name
en: %s now has editing control of this post. Don’t worry, your changes up to this moment have been saved.
it: Ora %s ha preso il controllo sulla modifica di questo articolo. Non ti preoccupare, le tue modifiche fatte finora sono state salvate.

en: Convert to HTML
it: Converti in HTML

en: Write HTML…
it: Scrivi HTML…

en: Overlay Color
it: Colore di sovrapposizione

en: Overlay
it: Sovrapposizione

note: translators: %s: post title
en: Export &#8220;%s&#8221; as JSON
it: Esporta &#8220;%s&#8221; come JSON

en: Main Color
it: Colore principale

en: Solid Color
it: Tinta unita

en: Insert Media
it: Inserisci media

en: Custom font size
it: Dimensione del carattere personalizzato

en: Reset font size
it: Reimpostare la dimensione del carattere

en: This post is already being edited.
it: Questo articolo è già in fase di modifica.

en: Media Settings
it: Impostazioni media

en: Someone else has taken over this post.
it: Qualcun altro ha preso il controllo di questo articolo.

en: This block can only be used once.
it: Questo blocco può essere utilizzato una sola volta.

en: This block contains unexpected or invalid content.
it: Questo blocco contiene contenuto inaspettato o non valido.

en: Enable Pre-publish Checks
it: Abilita le verifiche pre-pubblicazione

en: Exit Code Editor
it: Esci dall'editor del codice

en: Editing Code
it: Modalità editor del codice attiva

note: translators: Dialog title to fix block content
en: Resolve Block
it: Correggi blocco

en: Reusable block imported successfully!
it: Blocco riutilizzabile importato con successo!

en: Invalid Reusable Block JSON file
it: File JSON del blocco riutilizzabile non valido

en: Invalid JSON file
it: File JSON non valido

en: Period
it: Punto

en: Comma
it: Virgola

en: Change type of %d block | Change type of %d blocks
it[0]: Cambia tipo di %d blocco
it[1]: Cambia tipo di %d blocchi

en: Current
it: Attuale

en: After Conversion
it: Dopo la conversione

en: Change Alignment
it: Cambia allineamento

en: Change Text Alignment
it: Cambia allineamento del testo

en: Template block used as a container.
it: Template di blocco utilizzato come contenitore.

en: Reusable Template
it: Template riutilizzabile

note: translators: The 'escape' key on a keyboard.
en: Escape
it: Tasto Esc

note: translators: The forward-slash character. e.g. '/'.
en: Forward-slash
it: Barra obliqua

en: Import from JSON
it: Importa da JSON

en: Export as JSON
it: Esporta come JSON

en: Backtick
it: Accento grave

note: translators: %d: number of blocks
en: %d block | %d blocks
it[0]: %d blocco
it[1]: %d blocchi

en: View Posts
it: Visualizza gli articoli

en: Fullscreen Mode
it: Modalità a Schermo Intero

en: Title
it: Titolo

en: This file is empty.
it: Questo file è vuoto.

en: Sorry, this file type is not supported here.
it: Questo tipo di file non è supportato.

en: No archives to show.
it: Nessun archivio da mostrare.

en: Manage All Reusable Blocks
it: Gestisci tutti i blocchi riutilizzabili

en: Search Blocks
it: Cerca blocchi

en: Beautiful landscape
it: Panorama stupendo

en: blockquote
it: citazione

en: Subheading (deprecated)
it: Sottotitolo (deprecato)

en: This block is deprecated. Please use the Paragraph block instead.
it: Questo blocco è deprecato. Al suo posto utilizza il blocco Paragrafo.

en: Column Count
it: Numero di colonne

en: Row Count
it: Numero di righe

en: Create
it: Crea

en: Text Columns (deprecated)
it: Testo in colonne (deprecato)

en: This block is deprecated. Please use the Columns block instead.
it: Questo blocco è deprecato. Al suo posto utilizza il blocco Colonne.

en: Poster Image
it: Immagine di anteprima

en: Remove Poster Image
it: Rimuovi Immagine di anteprima

en: Select Poster Image
it: Seleziona l'immagine di anteprima

en: Close panel
it: Chiudi il pannello

en: Convert to Classic Block
it: Converti in blocco classico

en: Spotlight Mode
it: Modalità in evidenza

en: Change the block type after adding a new paragraph.
it: Cambia il tipo di blocco dopo aver aggiunto un nuovo paragrafo.

en: Save your changes.
it: Salva le tue modifiche.

en: Add tags
it: Aggiungi tag

en: Insert After
it: Inserisci dopo

en: Insert Before
it: Inserisci prima

en: Global shortcuts
it: Scorciatoie globali

en: Selection shortcuts
it: Scorciatoie per la selezione

en: Block shortcuts
it: Scorciatoie per il blocco

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

note: translators: 1: Type of block (i.e. Text, Image etc), 2: Position of selected block, 3: New position
en: Move %1$s block from position %2$d up to position %3$d
it: Muovi in su il blocco %1$s dalla posizione %2$d alla posizione %3$d

note: translators: 1: Type of block (i.e. Text, Image etc), 2: Position of selected block, 3: New position
en: Move %1$s block from position %2$d down to position %3$d
it: Muovi in giù il blocco %1$s dalla posizione %2$d alla posizione %3$d

note: translators: 1: Number of selected blocks, 2: Position of selected blocks
en: Move %1$d block from position %2$d down by one place | Move %1$d blocks from position %2$d down by one place
it[0]: Muovi %1$d blocco dalla posizione %2$d in giù di un posto
it[1]: Muovi i %1$d blocchi dalla posizione %2$d in giù di un posto

note: translators: 1: Number of selected blocks, 2: Position of selected blocks
en: Move %1$d block from position %2$d up by one place | Move %1$d blocks from position %2$d up by one place
it[0]: Muovi %1$d blocco dalla posizione %2$d in su di un posto
it[1]: Muovi i %1$d blocchi dalla posizione %2$d in su di un posto

en: Text formatting
it: Formattazione del testo

en: Remove a link.
it: Rimuove un link.

en: Convert the selected text into a link.
it: Converte il testo selezionato in un link.

en: Underline the selected text.
it: Sottolinea il testo selezionato.

en: Make the selected text bold.
it: Rende il testo selezionato in grassetto.

en: Make the selected text italic.
it: Rende il testo selezionato in corsivo.

en: Add a strikethrough to the selected text.
it: Rende il testo selezionato barrato.

en: Display the selected text in a monospaced font.
it: Visualizza il testo selezionato con un font monospazio.

en: Display this help.
it: Visualizza questo aiuto.

en: Show or hide the settings sidebar.
it: Mostra o nasconde la barra laterale delle impostazioni.

en: Remove the selected block(s).
it: Rimuove i blocchi selezionati.

en: Insert a new block before the selected block(s).
it: Inserisce un nuovo blocco prima dei blocchi selezionati.

en: Duplicate the selected block(s).
it: Duplica i blocchi selezionati.

en: Apply the "%1$s" format.
it: Applica il formato "%1$s".

en: Clear selection.
it: Annulla la selezione.

en: Select all text when typing. Press again to select all blocks.
it: Seleziona tutto il testo mentre digiti. Premere di nuovo per selezionare tutti i blocchi.

en: Navigate to the previous part of the editor (alternative).
it: Vai alla sezione precedente dell'editor (alternativo).

en: Navigate to the previous part of the editor.
it: Vai alla sezione precedente dell'editor.

en: Undo your last changes.
it: Annulla l'ultima modifica.

en: Insert a new block after the selected block(s).
it: Inserisce un nuovo blocco dopo i blocchi selezionati.

en: Use a post format
it: Utilizza un formato articolo

en: Your theme uses post formats to highlight different kinds of content, like images or videos. Apply a post format to see this special styling.
it: Il tuo tema utilizza i formati articolo per evidenziare diversi tipi di contenuti, come immagini o video. Applica un formato articolo per vedere queste formattazioni speciali.

en: Redo your last undo.
it: Ripristina la modifica annullata.

en: Switch between Visual Editor and Code Editor.
it: Passa da Editor visuale a Editor del codice e viceversa.

en: Tags help users and search engines navigate your site and find your content. Add a few keywords to describe your post.
it: I tag aiutano gli utenti e i motori di ricerca a visitare il tuo sito e trovare i contenuti. Aggiungi qualche parola per descrivere il tuo articolo.

en: movie
it: film

en: Navigate to the next part of the editor (alternative).
it: Vai alla sezione successiva dell'editor (alternativo).

en: Navigate to the next part of the editor.
it: Vai alla sezione successiva dell'editor.

en: Thanks for testing Gutenberg!
it: Grazie per aver testato Gutenberg!

en: Help build Gutenberg
it: Aiuta a costruire Gutenberg

en: Code is Poetry
it: Il codice è poesia

en: The WordPress community
it: La comunità di WordPress

en: Accessibility is important &mdash; don&#8217;t forget image alt attribute
it: L'accessibilità è importante — non dimenticare l'attributo alt dell'immagine

note: translators: %s: Gutenberg GitHub repository URL
en: If you want to learn more about how to build additional blocks, or if you are interested in helping with the project, head over to the <a href="%s">GitHub repository</a>.
it: Se vuoi imparare di più su come sviluppare blocchi aggiuntivi o sei interessato a dare una mano al progetto, vai al <a href="%s">repository su GitHub</a>.

en: You can build any block you like, static or dynamic, decorative or plain. Here&#8217;s a pullquote block:
it: Puoi sviluppare qualsiasi blocco tu voglia, statico o dinamico, decorativo o semplice. Ecco il blocco di una citazione in evidenza:

en: The above is a gallery with just two images. It&#8217;s an easier way to create visually appealing layouts, without having to deal with floats. You can also easily convert the gallery back to individual images again, by using the block switcher.
it: Quella sopra è una galleria con sole due immagini. È un modo facile di creare layout ad impatto visivo, senza dover combattere con i float. Puoi anche riconvertire facilmente la galleria in immagini individuali, utilizzando la funzione di cambio blocco.

en: Any block can opt into these alignments. The embed block has them also, and is responsive out of the box:
it: Qualsiasi blocco può usufruire di questi allineamenti. Anche i blocchi incorporati hanno i loro e sono già predisposti per essere responsivi:

en: You can change the amount of columns in your galleries by dragging a slider in the block inspector in the sidebar.
it: Puoi cambiare la quantità di colonne delle tue gallerie trascinando un selettore nel blocco inspector della barra laterale.

en: Media Rich
it: Formattazione avanzata dei media

en: Blocks can be anything you need. For instance, you may want to add a subdued quote as part of the composition of your text, or you may prefer to display a giant stylized one. All of these options are available in the inserter.
it: I blocchi possono essere qualsiasi cosa di cui hai bisogno. Per esempio potresti voler aggiungere una citazione non invasiva come parte della composizione del tuo testo, oppure potresti preferire visualizzarne una gigante. Tutte queste opzioni sono disponibili con lo strumento di inserimento.

en: The information corresponding to the source of the quote is a separate text field, similar to captions under images, so the structure of the quote is protected even if you select, modify, or remove the source. It&#8217;s always easy to add it back.
it: L'informazione corrispondente alla fonte della citazione è un campo di testo separato, simile alle didascalie sotto le immagini, così la struttura della citazione è protetta anche se selezioni, modifichi o rimuovi la fonte. È sempre facile aggiungerla di nuovo.

en: The editor will endeavor to create a new page and post building experience that makes writing rich posts effortless, and has “blocks” to make it easy what today might take shortcodes, custom HTML, or “mystery meat” embed discovery.
it: L'editor proverà a creare una nuova esperienza di costruzione di pagine e articoli che agevolerà la scrittura di articoli con formattazione avanzata, e con i “blocchi” renderà semplice quello che oggi è ottenuto con shortcode, HTML personalizzato ed embed discovery di “provenienza incerta”.

en: If you combine the new <strong>wide</strong> and <strong>full-wide</strong> alignments with galleries, you can create a very media rich layout, very quickly:
it: Se combini i nuovi allineamenti <strong>a larghezza ampia</strong> e <strong>a larghezza piena</strong> con le gallerie, puoi creare un layout multimediale molto avanzato, molto velocemente:

en: Sure, the full-wide image can be pretty big. But sometimes the image is worth it.
it: Certo, l'immagine a larghezza piena può essere molto grande. Ma qualche volta l'immagine lo merita.

en: Welcome to the Gutenberg Editor
it: Benvenuto nell'editor Gutenberg

[ctx: button to expand options]
en: More
it: Altre opzioni

[ctx: block name]
en: More
it: Leggi tutto

en: What you are reading now is a <strong>text block</strong> the most basic block of all. The text block has its own controls to be moved freely around the post...
it: Quello che stai leggendo adesso è un <strong>blocco di testo</strong> il più semplice di tutti i blocchi. Il blocco di testo ha le sue opzioni per essere liberamente mosso nell'articolo...

en: ... like this one, which is right aligned.
it: ... come questo, allineato a destra.

en: Headings are separate blocks as well, which helps with the outline and organization of your content.
it: Anche i titoli sono blocchi separati, i quali aiutano a strutturare e organizzare il tuo contenuto.

en: A Picture is Worth a Thousand Words
it: Un'immagine vale più di mille parole

en: If your theme supports it, you&#8217;ll see the "wide" button on the image toolbar. Give it a try.
it: Se il tuo tema lo supporta vedrai un pulsante "larghezza ampia" nella barra degli strumenti dell'immagine. Provalo.

en: Try selecting and removing or editing the caption, now you don&#8217;t have to be careful about selecting the image or other text by mistake and ruining the presentation.
it: Prova a selezionare e rimuovere o modificare la didascalia, ora non devi più stare attento nel selezionare l'immagine o altro testo per errore e rovinarne la presentazione.

en: The <em>Inserter</em> Tool
it: Lo strumento di <em>inserimento</em>

en: Text &amp; Headings
it: Testi e titoli

en: Images &amp; Videos
it: Immagini e video

en: Galleries
it: Gallerie

en: Embeds, like YouTube, Tweets, or other WordPress posts.
it: Oggetti da incorporare come YouTube, Tweet o altri articoli di WordPress.

en: And <em>Lists</em> like this one of course :)
it: Ed <em>elenchi</em> come questo naturalmente :)

en: Layout blocks, like Buttons, Hero Images, Separators, etc.
it: Blocchi di layout come pulsanti, immagini a tutto schermo (hero), separatori, ecc ecc.

en: Go give it a try, you may discover things WordPress can already add into your posts that you didn&#8217;t know about. Here&#8217;s a short list of what you can currently find there:
it: Provalo, potresti scoprire cosa WordPress può già aggiungere nei tuoi articoli che non ti aspetti. Ecco un elenco di cosa puoi trovare in questo momento:

en: Reusable Block
it: Blocco riutilizzabile

en: Are you sure you want to unschedule this post?
it: Desideri rimuovere la pianificazione di questo articolo?

en: A huge benefit of blocks is that you can edit them in place and manipulate your content directly. Instead of having fields for editing things like the source of a quote, or the text of a button, you can directly change the content. Try editing the following quote:
it: Un enorme beneficio dei blocchi è che puoi modificarli dove sono e modificare il tuo contenuto direttamente. Invece di avere campi per modificare cose come la fonte di una citazione o il testo di un pulsante, puoi cambiare direttamente il contenuto. Prova a modificare la citazione seguente:

en: Imagine everything that WordPress can do is available to you quickly and in the same place on the interface. No need to figure out HTML tags, classes, or remember complicated shortcode syntax. That&#8217;s the spirit behind the inserter—the <code>(+)</code> button you&#8217;ll see around the editor—which allows you to browse all available content blocks and add them into your post. Plugins and themes are able to register their own, opening up all sort of possibilities for rich editing and publishing.
it: Immagina che tutto quello che WordPress può fare sia disponibile velocemente e nella stessa posizione dell'interfaccia. Nessuna necessità di capire tag HTML e classi o ricordare le complicate sintassi dei shortcode. È l'anima che sta dietro allo strumento di inserimento —il pulsante <code>(+)</code> che vedi vicino all'editor— che ti permette di scorrere tutti i blocchi di contenuto disponibili e aggiungerli nel tuo articolo. Plugin e temi possono registrare i loro propri blocchi, offrendo così ogni tipo di possibilità per formattazioni avanzate e pubblicazione.

en: The goal of this new editor is to make adding rich content to WordPress simple and enjoyable. This whole post is composed of <em>pieces of content</em>—somewhat similar to LEGO bricks—that you can move around and interact with. Move your cursor around and you&#8217;ll notice the different blocks light up with outlines and arrows. Press the arrows to reposition blocks quickly, without fearing about losing things in the process of copying and pasting.
it: L'obiettivo di questo nuovo editor è di rendere l'aggiunta di contenuto con formattazione avanzata in WordPress semplice e piacevole. L'intero articolo è composto da <em>pezzi di  contenuto</em> —un po' simili ai mattoncini LEGO— che puoi muovere e con cui puoi interagire. Muovi il puntatore e noterai i vari blocchi evidenziarsi con bordi e frecce. Premi le frecce per riposizionare velocemente i blocchi, evitando la paura di perdere qualcosa durante il copia e incolla.

en: Of Mountains &amp; Printing Presses
it: Di montagne e macchine da stampa

en: Visual Editing
it: Modifiche visuali

en: Alt Text (Alternative Text)
it: Alt Text (testo alternativo)

en: Handling images and media with the utmost care is a primary focus of the new editor. Hopefully, you&#8217;ll find aspects of adding captions or going full-width with your pictures much easier and robust than before.
it: Gestire immagini e media con la massima attenzione è un obiettivo primario del nuovo editor. Speriamo che troverai gli aspetti di aggiungere didascalie o di rendere le tue foto a larghezza piena più facili e solidi di prima.

en: Invalid type parameter.
it: Tipo di parametro non valido.

en: Because this post does not have revisions, you will not be able to revert any changes you make in the Classic Editor.
it: Poiché questo articolo non ha revisioni, non potrai annullare le modifiche che effettuerai con l'editor classico.

en: Untitled Reusable Block
it: Blocco riutilizzabile senza nome

en: Limit results to items of one or more object subtypes.
it: Limita i risultati agli elementi di uno o più sottotipi di oggetto.

en: Limit results to items of an object type.
it: Limita i risultati agli elementi di un tipo di oggetto.

en: Object subtype.
it: Sottotipo di oggetto.

en: Object type.
it: Tipo di oggetto.

en: The page number requested is larger than the number of pages available.
it: Il numero di pagina richiesto è più grande del numero di pagine disponibili.

en: Unique identifier for the object.
it: Identificatore univoco per l'oggetto.

en: The title for the object.
it: Il titolo dell'oggetto.

en: Edit in Gutenberg
it: Modifica con Gutenberg

en: Internal search handler error.
it: Errore dell'handler di ricerca interno.

note: translators: %s: PHP class name
en: REST search handlers must extend the %s class.
it: I REST handler di ricerca devono estendere la classe  %s.

note: translators: link to the post revisions page
en: You can also <a href="%s">browse previous revisions</a> and restore a version of the post before it was edited in Gutenberg.
it: Puoi anche <a href="%s">sfogliare le revisioni precedenti</a> e ripristinare una versione dell'articolo prima che fosse modificata con Gutenberg.

en: URL to the object.
it: L'URL dell'oggetto.

en: Continue to Classic Editor
it: Continua sull'editor classico

en: This post was previously edited in Gutenberg. You can continue in the Classic Editor, but you may lose data and formatting.
it: Questo articolo è stato precedentemente modificato con Gutenberg. Puoi continuare con l'editor classico, ma potresti perdere dati e formattazione.

en: Keep as HTML
it: Mantieni come HTML

en: Add to Reusable Blocks
it: Aggiungi ai blocchi riutilizzabili

en: Remove from Reusable Blocks
it: Togli dai blocchi riutilizzabili

en: Reusable
it: Riutilizzabile

en: (current %s: %s)
it: (attuale %s: %s)

note: translators: %s: title/name of the reusable block
en: Reusable Block: %s
it: Blocco riutilizzabile: %s

en: Color Settings
it: Impostazioni colore

en: Edit URL
it: Modifica l'URL

en: Video Settings
it: Impostazioni video

en: recent comments
it: Commenti recenti

en: Display Date
it: Visualizza la data

en: Display Excerpt
it: Visualizza il riassunto

en: Display Avatar
it: Visualizza l'avatar

en: Number of Comments
it: Numero di commenti

en: Background Opacity
it: Opacità dello sfondo

en: No comments to show.
it: Nessun commento da mostrare.

en: Select Post
it: Seleziona un articolo

en: Select Week
it: Seleziona la settimana

en: Select Day
it: Seleziona il giorno

en: Select Month
it: Seleziona il mese

en: Select Year
it: Seleziona l'anno

en: Audio Settings
it: Impostazioni audio

en: Latest Comments
it: Ultimi commenti

en: Preload
it: Precaricamento

en: Archives Settings
it: Impostazioni archivio

en: Support
it: Supporto

note: translators: 1: author name (inside <a> or <span> tag, based on if they have a URL), 2: post title related to this comment
en: %1$s on %2$s
it: %1$s su %2$s

en: Archives
it: Archivio

en: https://wordpress.org/support/plugin/gutenberg
it: https://it.wordpress.org/support/plugin/gutenberg

en: Display as Dropdown
it: Visualizza come menu a discesa

en: Show Post Counts
it: Mostra conteggio articoli

en: The current user can post HTML markup and JavaScript.
it: L'utente corrente può pubblicare markup HTML e JavaScript.

en: Muted
it: Smorzato

en: The response is not a valid JSON response.
it: La risposta non è una risposta JSON valida.

note: translators: accessibility text for the publish landmark region.
en: Editor publish
it: Pannello di pubblicazione dell'editor

en: Latest Comments Settings
it: Impostazioni ultimi commenti

en: Display a monthly archive of your posts.
it: Visualizza gli archivi mensili dei tuoi articoli.

en: Close dialog
it: Chiudi la finestra di dialogo

en: Custom URL
it: URL personalizzata

en: Large
it: Grande

en: Link To
it: Link a

en: Loop
it: Ciclo

en: Available block types
it: Tipologie di blocchi disponibili

en: Text Link Settings
it: Impostazioni testo del link

en: Write file name…
it: Scrivi il nome del file...

en: Edit file
it: Modifica file

en: document
it: documento

en: A single column within a columns block.
it: Una singola colonna all'interno di un blocco di colonne.

en: Column
it: Colonna

en: Remove Block
it: Rimuovi blocco

en: Inline Elements
it: Elementi in linea

en: Inline Image
it: Immagine in linea

en: Show Download Button
it: Mostra il pulsante download

en: Download Button Settings
it: Impostazioni del pulsante download

en: The download button is hidden.
it: Il pulsante download è nascosto.

en: Transform To:
it: Trasforma in:

en: Vivid cyan blue
it: blu ciano intenso

en: Vivid green cyan
it: ciano verde intenso

en: Luminous vivid amber
it: ambra intenso luminoso

en: Luminous vivid orange
it: arancione intenso luminoso

en: Pale cyan blue
it: blu ciano pallido

en: Light green cyan
it: ciano verde chiaro

en: Dots
it: Punti

en: Wide Line
it: Linea ampia

en: Short Line
it: Linea breve

en: Playback Controls
it: Controlli di riproduzione

en: Open publish panel
it: Apri il pannello di pubblicazione

en: Outline
it: Bordo in evidenza

en: Very dark gray
it: Grigio molto scuro

en: Very light gray
it: Grigio molto chiaro

en: Cyan bluish gray
it: Ciano bluastro grigio

en: Vivid red
it: Rosso vivo

en: Pale pink
it: Rosa pallido

en: Welcome to the wonderful world of blocks! Click the “+” (“Add block”) button to add a new block. There are blocks available for all kinds of content: you can insert text, headings, images, lists, and lots more!
it: Benvenuto nel fantastico mondo dei blocchi! Fai clic sul pulsante “+” (“aggiungi blocco”) per aggiungere un nuovo blocco. Ci sono blocchi per tutti i tipi di contenuto: puoi inserire testo, titoli, immagini, elenchi e molto altro!

en: The download button is visible.
it: Il pulsante di download è visibile.

en: Copy URL
it: Copia l'URL

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
it: Questo tipo di file non è permesso per ragioni di sicurezza.

en: Remove image
it: Rimuovi immagine

en: Replace image
it: Sostituisci immagine

en: Finished writing? That’s great, let’s get this published right now. Just click “Publish” and you’re good to go.
it: Finito di scrivere? Grandioso, adesso andiamo a pubblicare. Basta fare clic su "Pubblica" e sei a posto.

en: Gutenberg tips
it: Suggerimenti su Gutenberg

en: See next tip
it: Vedi il prossimo suggerimento

en: Disable tips
it: Disabilita i suggerimenti

en: Hide options
it: Nascondi opzioni

en: Are you ready to submit for review?
it: Sei pronto a inviare per la revisione?

en: Got it
it: Fatto

en: When you’re ready, submit your work for review, and an Editor will be able to approve it for you.
it: Quando sei pronto, invia il tuo lavoro per la revisione e un editore sarà in grado di approvarlo per te.

en: Click “Preview” to load a preview of this page, so you can make sure you’re happy with your blocks.
it: Fai clic su “Anteprima” per caricare un'anteprima di questa pagina, così puoi controllare di essere soddisfatto dei tuoi blocchi.

en: You’ll find more settings for your page and blocks in the sidebar. Click “Settings” to open it.
it: Troverai ulteriori impostazioni per la tua pagina e per i blocchi nella barra laterale. Fai clic su “Impostazioni” per aprirla.

en: The ID for the parent of the object.
it: L'id del genitore dell'oggetto.

en: Invalid item ID.
it: ID dell'elemento non valido.

en: Preview link for the post.
it: Link dell'anteprima dell'articolo.

en: There is nothing to save. The autosave and the post content are the same.
it: Non c'è nulla da salvare. Il contenuto del salvataggio automatico è identico a quello dell'articolo.

en: There is no autosave revision for this post.
it: Non c'è nessun salvataggio automatico da revisionare per questo articolo.

en: Invalid parent post ID.
it: L'ID dell'articolo genitore non è valido.

en: View the autosave
it: Visualizza salvataggio automatico

note: translators: %s: file name
en: Error while uploading file %s to the media library.
it: Errore durante il caricamento del file %s nella libreria dei media.

en: There is an autosave of this post that is more recent than the version below.
it: C'è un salvataggio automatico di questo articolo che è più recente della versione qui sotto.

en: Autosaving
it: Salvataggio automatico in corso

en: The ID for the object.
it: L'ID per l'oggetto.

en: This file exceeds the maximum upload size for this site.
it: Questo file supera la dimensione massima di caricamento per questo sito.

en: Drag a video, upload a new one or select a file from your library.
it: Trascina un video, caricane uno nuovo o seleziona un file dalla tua libreria.

en: No results found.
it: Nessun risultato trovato.

en: Table Settings
it: Impostazioni tabella

en: Add text that respects your spacing and tabs, and also allows styling.
it: Aggiungi testo che rispetta spazi e tabulazioni e ti permette anche di formattare.

en: Fixed width table cells
it: Celle tabella a larghezza fissa

en: Add a block that displays content in multiple columns, then add whatever content blocks you’d like.
it: Aggiungi un blocco che visualizza il contenuto in colonne multiple, quindi aggiungi qualunque blocco di contenuto a tuo piacere.

note: translators: %s: error message describing the problem
en: Error loading block: %s
it: Errore durante il caricamento del blocco: %s

en: Display a list of your most recent posts.
it: Visualizza un elenco dei tuoi articoli più recenti.

note: translators: %s: Name of service (e.g. VideoPress, YouTube)
en: Add a block that displays content pulled from other sites, like Twitter, Instagram or YouTube.
it: Aggiungi un blocco che visualizza il contenuto estratto da altri siti, come Twitter, Instagram o YouTube.

en: Unpin from toolbar
it: Rimuovi dalla barra degli strumenti

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Pin to toolbar
it: Aggiungi alla barra degli strumenti

en: Insert a table — perfect for sharing charts and data.
it: Inserisci una tabella — perfetto per condividere grafici e dati.

en: Name:
it: Nome:

en: Copy the permalink
it: Copia il permalink

en: Permalink copied
it: Permalink copiato

en: Height in pixels
it: Altezza in pixel

en: Remove item
it: Rimuovi elemento

note: translators: %s: color hex code e.g: "#f00".
en: Color code: %s
it: Codice colore: %s

en: Invalid block.
it: Blocco non valido.

en: Toggle to show a large initial letter.
it: Attiva per mostrare una grande lettera iniziale.

note: translators: 1: term name, 2: term position in a set of terms, 3: total term set count.
en: %1$s (%2$s of %3$s)
it: %1$s (%2$s di %3$s)

[ctx: term]
en: Remove %s
it: Rimuovi %s

en: ID of the post context.
it: ID del contesto dell'articolo.

note: translators: %s is the name of the block
en: Attributes for %s block
it: Attributi del blocco %s

en: Showing large initial letter.
it: Lettera iniziale più grande visualizzata.

en: Spacer
it: Spazio vuoto

en: Spacer Settings
it: Impostazioni spazio vuoto

en: Unique registered name for the block.
it: Nome univoco registrato per il blocco.

en: The rendered block.
it: Il blocco renderizzato.

en: Embed Handler
it: Handler dell'oggetto incorporato

en: Sorry, you are not allowed to read Gutenberg blocks of this post.
it: Non hai i permessi per leggere i blocchi di Gutenberg di questo articolo.

en: Image Size
it: Dimensione dell'immagine

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Media Library
it: Libreria media

en: Height
it: Altezza

en: Width
it: Larghezza

en: Change Permalinks
it: Modifica permalink

en: Skip to the selected block
it: Vai al blocco selezionato

en: pagination
it: paginazione

en: Image Dimensions
it: Dimensioni immagine

en: Publish…
it: Pubblica…

en: Link Settings
it: Impostazioni link

en: Show Block Settings
it: Mostra impostazioni blocco

en: Hide Block Settings
it: Nascondi impostazioni blocco

en: Block settings closed
it: Impostazioni blocco chiuse

en: next page
it: pagina successiva

en: Edit post permalink
it: Modifica il permalink dell'articolo

en: Unlink
it: Rimuovi link

en: Editor settings
it: Impostazioni dell'editor

en: Thumbnails are not cropped.
it: Le miniature non sono ritagliate.

en: Thumbnails are cropped to align.
it: Le miniature sono ritagliate per uniformare le dimensioni.

en: The visibility settings for the taxonomy.
it: Impostazioni di visibilità per la tassonomia.

en: Schedule…
it: Pianifica…

en: Whether to show the taxonomy in the quick/bulk edit panel.
it: Se la tassonomia è visualizzata o meno nel pannello modifiche veloce/di massa.

en: Whether to make the taxonomy available for selection in navigation menus.
it: Se la tassonomia è selezionabile o meno nei menu di navigazione.

en: Whether to allow automatic creation of taxonomy columns on associated post-types table.
it: Se permettere o meno la creazione automatica di colonne di tassonomia nella relativa tabella del post-type.

en: Whether a taxonomy is intended for use publicly either via the admin interface or by front-end users.
it: Se la tassonomia è utilizzabile pubblicamente o meno, o via interfaccia amministrativa o dal front-end degli utenti.

en: Whether the taxonomy is publicly queryable.
it: Se la tassonomia è pubblicamente ricercabile o meno.

en: Whether to generate a default UI for managing this taxonomy.
it: Se per la gestione della tassonomia può essere generata una UI predefinita o meno.

en: Close plugin
it: Chiudi il plugin

en: Advanced
it: Avanzate

en: Add item
it: Aggiungi elemento

en: Custom Size
it: Dimensioni personalizzate

en: Plugins
it: Plugin

en: Scheduled
it: Pianificato

en: Reset the template
it: Reimposta il template

en: Upload an image
it: Carica una immagine

en: Code editor selected
it: Editor del codice selezionato

en: Visual editor selected
it: Editor visuale selezionato

en: Document Statistics
it: Statistiche del documento

en: The content of your post doesn’t match the template assigned to your post type.
it: Il contenuto del tuo articolo non corrisponde al template assegnato al tuo post type.

en: Scheduling…
it: Pianificazione in corso…

en: is now scheduled. It will go live on
it: è ora pianificato. Sarà pubblicato il

en: Resetting the template may result in loss of content, do you want to continue?
it: Reimpostare il template può portare alla perdita del contenuto, vuoi continuare?

en: Keep it as is
it: Conservalo così com'è

en: Layout Elements
it: Elementi del Layout

en: Convert to ordered list
it: Converti in lista ordinata

en: Text Settings
it: Impostazioni del testo

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: divider
it: divisore

en: horizontal-line
it: linea orizzontale

en: Write shortcode here…
it: Scrivi qui lo shortcode...

[ctx: term]
en: %s removed
it: %s eliminati

[ctx: term]
en: %s added
it: %s aggiunti

[ctx: imperative verb]
en: Preview
it: Anteprima

en: Block updated.
it: Blocco aggiornato.

en: Block created.
it: Blocco creato.

en: Trashing failed
it: Eliminazione fallita

en: Updating failed
it: Aggiornamento fallito

en: Scheduling failed
it: Programmazione fallita

en: Publishing failed
it: Pubblicazione fallita

en: Post reverted to draft.
it: Articolo convertito in bozza.

en: You have unsaved changes. If you proceed, they will be lost.
it: Hai delle modifiche non salvate. Se continui, verranno perse.

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Headings
it: Titoli

en: Words
it: Parole

en: Public
it: Pubblico

en: Private
it: Privato

en: Visible to everyone.
it: Visibile a tutti.

en: Post Visibility
it: Visibilità articolo

en: Use a secure password
it: Usa una password sicura

en: Create password
it: Crea la password

en: Move to trash
it: Sposta nel cestino

en: Parent Term
it: Termine genitore

en: Parent Category
it: Categoria genitore

en: Add new term
it: Aggiungi nuovo termine

en: Term
it: Termine

en: Add New Term
it: Aggiungi nuovo termine

en: Add New Tag
it: Aggiungi nuovo tag

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Pending Review
it: In attesa di revisione

en: Are you ready to publish?
it: Sei pronto per pubblicare?

en: Status
it: Stato

en: Set featured image
it: Imposta immagine in evidenza

en: No blocks found.
it: Nessun blocco trovato.

en: Saved
it: Salvato

en: Blocks
it: Blocchi

en: Search for a block
it: Cerca un blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Add %s
it: Aggiungi %s

en: Default template
it: Template predefinito

en: no parent
it: Nessun genitore

en: no title
it: Nessun titolo

en: Change block type
it: Cambia tipologia blocco

en: More options
it: Altre opzioni

en: Duplicate
it: Duplica

en: Transform into:
it: Trasforma in:

en: Remove
it: Rimuovi

en: Copy All Content
it: Copia tutto il contenuto

en: Copied!
it: Copiato!

en: Visibility
it: Visibilità

en: Block
it: Blocco

note: translators: ARIA label for the Block Settings sidebar tab, not selected.
en: Block settings
it: Impostazioni blocco

en: Document
it: Documento

note: translators: ARIA label for the Document Settings sidebar tab, not selected.
en: Document settings
it: Impostazioni documento

en: Featured Image
it: Immagine in evidenza

en: Tools
it: Strumenti

en: Dismiss this notice
it: Ignora questo avviso

en: Item removed.
it: Termine rimosso.

en: No results.
it: Nessun risultato.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Close
it: Chiudi

en: Insert Link
it: Inserisci link

en: Edit Link
it: Modifica link

en: Select
it: Seleziona

en: Select or Upload Media
it: Seleziona o carica media

en: Edit video
it: Modifica video

en: Write…
it: Scrivi...

en: poetry
it: poesia

en: text
it: testo

note: translators: placeholder text used for the quote
en: Write quote…
it: Scrivi una citazione...

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Convert to unordered list
it: Converti in lista non ordinata

en: List
it: Lista

en: recent posts
it: articoli recenti

en: Preview
it: Anteprima

en: Level
it: Livello

en: Add text…
it: Aggiungi testo...

en: Apply
it: Applica

en: Background Color
it: Colore di sfondo

en: Block has been deleted or is unavailable.
it: Il blocco è stato eliminato o non è disponibile.

en: Edit
it: Modifica

en: Edit audio
it: Modifica audio

en: Write caption…
it: Scrivi una didascalia...

en: Edit image
it: Modifica immagine

en: Columns
it: Colonne

en: Code
it: Codice

en: Write code…
it: Scrivi codice...

en: Categories
it: Categorie

en: Write title…
it: Scrivi il titolo...

en: Text Alignment
it: Allineamento del testo

en: Crop Images
it: Ritaglia immagini

en: Gallery
it: Galleria

en: Edit Gallery
it: Modifica galleria

en: post
it: articolo

en: subtitle
it: sottotitolo

en: title
it: titolo

en: Custom HTML
it: HTML personalizzato

en: images
it: Immagini

en: Remove Image
it: Rimuovi immagine

en: No posts found.
it: Nessun articolo trovato.

en: Latest Posts
it: Articoli recenti

en: Latest Posts Settings
it: Impostazioni articoli recenti

en: Image
it: Immagine

en: Image Settings
it: Impostazioni immagine

en: Preformatted
it: Preformattato

en: numbered list
it: lista numerata

en: ordered list
it: lista ordinata

en: bullet list
it: lista puntata

en: Edit Table
it: Modifica tabella

en: Table
it: Tabella

en: Separator
it: Separatore

en: Quote
it: Citazione

note: translators: placeholder text used for the citation
en: Write citation…
it: Scrivi citazione...

note: translators: label for ordering posts by title in ascending order
en: A → Z
it: A 	 Z

en: Category
it: Categoria

note: translators: label for ordering posts by title in descending order
en: Z → A
it: Z 	 A

en: Italic
it: Corsivo

en: Bold
it: Grassetto

en: All
it: Tutto

en: Block Styles
it: Stili dei blocchi

en: Page Attributes
it: Attributi della pagina

en: Move up
it: Sposta sopra

en: Move down
it: Muovi giù

en: Gallery Settings
it: Impostazioni galleria

en: Drop files to upload
it: Trascina file per caricare

en: Media File
it: File media

en: Attachment Page
it: Allegato pagina

en: Password Protected
it: Protetto da password

en: Strikethrough
it: Barrato

en: Update
it: Aggiorna

en: Redo
it: Ripeti

en: None
it: Nessuna

en: Undo
it: Annulla

en: Published
it: Pubblicato

en: Submit
it: Invio

en: Visual Editor
it: Editor visuale

en: Embeds
it: Incorporamenti

en: Allow Comments
it: Permetti di commentare

en: Order
it: Ordinamento

en: Item added.
it: Elemento aggiunto.

en: Copy Post Text
it: Copia il testo dell'articolo

en: No block selected.
it: Nessun blocco selezionato.

en: Number of items
it: Numero di elementi

en: New Column
it: Nuova colonna

en: Delete Column
it: Elimina colonna

en: Delete Row
it: Elimina riga

en: Write subheading…
it: Scrivi un sottotitolo...

en: Categories Settings
it: Impostazioni categorie

en: image
it: immagine

en: Button
it: Pulsante

en: photo
it: foto

en: photos
it: Foto

en: Verse
it: Verso

en: Add Column After
it: Aggiungi colonna dopo

en: Add Column Before
it: Aggiungi colonna prima

en: Add Row After
it: Aggiungi riga dopo

en: Add Row Before
it: Aggiungi riga prima

en: Write preformatted text…
it: Scrivi testo preformattato...

en: Oldest to Newest
it: Dal più vecchio al più recente

en: Newest to Oldest
it: Dal più recente al più vecchio

en: Convert to Blocks
it: Converti in blocchi

en: Find original
it: Trova l'originale

en: Edit as HTML
it: Modifica come HTML

en: Block: %s
it: Blocco: %s

en: This block has encountered an error and cannot be previewed.
it: Questo blocco ha causato un errore e non può essere visualizzato in anteprima.

en: Only visible to site admins and editors.
it: Visibile solo agli amministratori e agli editori del sito.

en: Protected with a password you choose. Only those with the password can view this post.
it: Protetto da una password di tua scelta. Solo chi possiede la password può visualizzare questo articolo.

en: Write an excerpt (optional)
it: Scrivi un riassunto (facoltativo)

en: Learn more about manual excerpts
it: Per saperne di più sui riassunti manuali

en: Allow Pingbacks & Trackbacks
it: Permetti pingbacks e trackbacks

en: Publishing…
it: Stai pubblicando…

en: Aside
it: Digressione

en: Reset
it: Reimpostare

en: Status & Visibility
it: Stato e visibilità

note: translators: %s: heading level e.g: "1", "2", "3"
en: Heading %d
it: Titolo %d

en: Heading Settings
it: Impostazioni titolo

en: Write heading…
it: Scrivi titolo…

en: Heading
it: Titolo

en: Additional settings are now available in the Editor block settings sidebar
it: Impostazioni aggiuntive sono ora disponibili nella barra laterale delle impostazioni del blocco

en: Code Editor
it: Editor del codice

en: Display post date
it: Visualizza data articolo

en: Order by
it: Ordina per

en: An unknown error occurred.
it: Si è verificato un errore sconosciuto.

en: Copy Error
it: Copia l'errore

en: Publish:
it: Pubblica:

en: The editor has encountered an unexpected error.
it: L'editor ha riscontrato un errore inaspettato.

en: Write list…
it: Scrivi elenco…

en: Switch to Draft
it: Converti in bozza

en: Content structure
it: Struttura del contenuto

en: Attempt Recovery
it: Tentativo di recupero

en: Fixed Background
it: Sfondo fisso

en: Saving
it: Salvataggio in corso

en: Stick to the Front Page
it: In evidenza nella pagina iniziale

en: Sorry, we could not embed that content.
it: Non possiamo incorporare quel contenuto.

en: Embedded content from %s
it: Contenuto incorporato da %s

en: Enter URL to embed here…
it: Inserisci qui l'URL da incorporare...

en: embed
it: incorporato

en: music
it: musica

en: Separate with commas
it: Separare con virgole

en: Pullquote
it: Citazione evidenziata

en: Convert to Regular Block
it: Converti in blocco regolare

en: Edit visually
it: Modifica visivamente

en: Blocks cannot be moved down as they are already at the bottom
it: I blocchi non possono essere spostati verso il basso poiché sono già in fondo

note: translators: %s: Type of block (i.e. Text, Image etc)
en: Block %s is at the beginning of the content and can’t be moved up
it: Il blocco %s è all'inizio del contenuto e non può essere spostato in su

en: Immediately
it: Immediatamente

en: Are you sure you want to unpublish this post?
it: Desideri annullare la pubblicazione di questo articolo?

en: Editor plugins
it: Plugin dell'editor

en: Editor content
it: Contenuto dell'editor

en: Suggestion:
it: Suggerimento:

en: Schedule
it: Pianifica

en: Updating…
it: Aggiornamento in corso…

en: Previews for this are unavailable in the editor, sorry!
it: L'anteprima di questo non è disponibile nell'editor.

en: Outdent list item
it: Riduci rientro voci elenco

en: Indent list item
it: Aumenta rientro voci elenco

en: Drop Cap
it: Capolettera

en: Embedding…
it: Incorporamento in corso…

en: Hide the teaser before the "More" tag
it: Nascondi il testo che precede il tag "Leggi tutto"

en: is now live.
it: è ora pubblicato.

en: Would you like to privately publish this post now?
it: Vorresti pubblicare adesso questo articolo in privato?

note: translators: %s: Type of block (i.e. Text, Image etc)
en: Block %s is the only block, and cannot be moved
it: Il blocco %s è unico, e non può essere mosso

en: %d result found, use up and down arrow keys to navigate. | %d results found, use up and down arrow keys to navigate.
it[0]: %d risultato trovato, utilizza i tasti freccia su e giù per navigare.
it[1]: %d risultati trovati, utilizza i tasti freccia su e giù per navigare.

en: What’s next?
it: Cos'altro puoi fare?

en: Reusable Blocks
it: Blocchi riutilizzabili

en: Document Outline
it: Struttura del documento

en: Are you sure you want to delete this Reusable Block?
    
    It will be permanently removed from all posts and pages that use it.
it: Sei sicuro di voler eliminare questo blocco riutilizzabile?
    
    Sarà rimosso definitivamente da tutti i post e dalle pagine che lo utilizzano.

en: Post Format
it: Formato articolo

en: (Click to focus this heading)
it: (fare clic per mettere a fuoco questo titolo)

en: (Multiple H1 headings are not recommended)
it: (molteplici intestazioni H1 sono sconsigliate)

en: (Your theme may already use a H1 for the post title)
it: (il tuo tema utilizza già un H1 per il titolo dell'articolo)

en: (Incorrect heading level)
it: (livello di intestazione non corretto)

en: (Empty heading)
it: (titolo vuoto)

en: %d result found. | %d results found.
it[0]: %d risultato trovato.
it[1]: %d risultati trovati.

en: Visibility:
it: Visibilità:

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: Add new category
it: Aggiungi una nuova categoria

en: Text Color
it: Colore del testo

en: Submit for Review
it: Invia per la revisione

en: Block deleted.
it: Blocco eliminato.

en: Blocks cannot be moved up as they are already at the top
it: I blocchi non possono essere spostati verso l'alto perché sono già all'inizio

en: Editor top bar
it: Barra unificata degli strumenti dell'editor

en: Grid View
it: Visualizzazione in modalità griglia

en: List View
it: Visualizzazione in modalità elenco

note: translators: %s: Type of block (i.e. Text, Image etc)
en: Block %s is at the end of the content and can’t be moved down
it: Il blocco %s è alla fine del contenuto e non può essere spostato in giù

en: Close settings
it: Chiudi le impostazioni

en: Copy Link
it: Copia il link

en: Show Hierarchy
it: Visualizza la gerarchia

en: %d Revision | %d Revisions
it[0]: %d revisione
it[1]: %d revisioni

en: Post updated.
it: Articolo aggiornato.

en: Post scheduled.
it: Articolo programmato.

en: Post published.
it: Articolo pubblicato.

en: Post published privately.
it: Articolo pubblicato privatamente.

en: Classic
it: Classico

en: Read more
it: Leggi tutto

note: translators: %s: The name of the color e.g: "vivid red".
en: Color: %s
it: Colore: %s

en: Align center
it: Allinea al centro

en: Align left
it: Allinea a sinistra

en: Align right
it: Allinea a destra

en: Clear
it: Pulisci

en: Widgets
it: Widget

en: Formatting
it: Formattazione

en: Upload
it: Carica

en: Additional CSS Class
it: Classe CSS aggiuntiva

en: Common Blocks
it: Blocchi comuni

en: Custom color picker
it: Selettore colore personalizzato

en: This color combination may be hard for people to read. Try using a darker background color and/or a brighter text color.
it: Questa combinazione di colori può essere difficile da leggere per le persone. Prova a utilizzare un colore di sfondo più scuro e / o un colore di testo più brillante.

en: HTML Anchor
it: Ancora HTML

en: This color combination may be hard for people to read. Try using a brighter background color and/or a darker text color.
it: Questa combinazione di colori può essere difficile da leggere per le persone. Prova a utilizzare un colore di sfondo più chiaro e / o un colore di testo più scuro.

en: Anchors lets you link directly to a section on a page.
it: Le ancore ti permettono di collegarti direttamente alla sezione di una pagina.

en: Wide width
it: Larghezza ampia

en: Full width
it: Larghezza piena

note: Description of the plugin/theme
en: Printing since 1440. This is the development plugin for the new block editor in core.
it: La stampa dal 1440. Questo è il plugin di sviluppo per il nuovo editor a blocchi del core.

en: Gutenberg development mode requires files to be built. Run <code>npm install</code> to install dependencies, <code>npm run build</code> to build the files or <code>npm run dev</code> to build the files and watch for changes. Read the <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/CONTRIBUTING.md">contributing</a> file for more information.
it: La modalità di sviluppo Gutenberg richiede la creazione di file. Esegui <code>npm install</code> per installare le dipendenze, e <code>npm run dev</code> per creare e visualizzare i file. Leggi il file <a href="https://github.com/WordPress/gutenberg/blob/master/CONTRIBUTING.md">contributo</a> per maggiori informazioni.

en: Add title
it: Aggiungi titolo

en: Author
it: Autore

en: Comments
it: Commenti

en: Discussion
it: Discussione

[ctx: post format]
en: Format
it: Formato

en: Publish
it: Pubblica

en: Save
it: Salva

en: Revisions
it: Revisioni

en: Documentation
it: Documentazione

note: translators: %s: duration
en: %s ago
it: %s fa

en: Excerpt
it: Riassunto

en: Custom Fields
it: Campi personalizzati

en: Classic Editor
it: Editor classico

en: Select Category
it: Seleziona una categoria

en: Block type names must be strings.
it: I nomi dei blocchi devono essere stringhe.

en: Demo
it: Dimostrazione

note: translators: 1: block name
en: Block type "%s" is not registered.
it: Il tipo di blocco "%s" non è registrato.

note: translators: 1: block name
en: Block type "%s" is already registered.
it: Il tipo di blocco "%s"  è già registrato.

note: translators: %s is the name of the plugin that generated this meta box.
en: Gutenberg incompatible meta box, from the "%s" plugin.
it: Il meta box generato dal plugin "%s" non è compatibile con Gutenberg.

en: Block type names must not contain uppercase characters.
it: Il nome del blocco non deve contenere caratteri maiuscoli.

en: Toggle editor selection menu
it: Attiva/disattiva il menu di selezione editor

en: Block type names must contain a namespace prefix. Example: my-plugin/my-custom-block-type
it: I nomi del blocco devono contenere un prefisso namespace. Per esempio: mio-plugin/mio-blocco-personalizzato

en: F j, Y g:i a
it: j F Y G:i

en: F j, Y
it: j F Y

en: g:i a
it: G:i

en: Metadata
it: Metadati

en: Send Trackbacks
it: Invia trackback

en: Sorry, you are not allowed to read Gutenberg blocks as this user.
it: Non hai i permessi per leggere i blocchi di Gutenberg come questo utente.

en: (Untitled)
it: (senza titolo)

en: Gutenberg requires WordPress 4.9.8 or later to function properly. Please upgrade WordPress before activating Gutenberg.
it: Gutenberg richiede WordPress 4.9.8 o successivo per funzionare correttamente. Aggiorna WordPress prima di attivare Gutenberg.

note: translators: %s: duration
en: %s from now
it: %s da ora

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
it: Modifica &#8220;%s&#8221; con il Classic Editor

note: Author of the plugin/theme
en: Gutenberg Team
it: Team Gutenberg
